DAY 1 - 4/5

AUX 舞台 (Buffalo 'Ox' Pub)

11:00  holyn  (TW)
13:40  Kingdom Of Rain 雨國 (TW)
14:30  Wide Open  (TW)
15:20  Seaweed 藻 (TW)
17:00  The City Rain Man 城市雨人 (TW)
17:50  Mint Green Mill 薄荷綠工廠 (TW)
18:40  ETboyz 外星小子 (TW)
19:30  The Flashback  (HK)
20:20  Rain of Sorrow 煙雨飄渺 (TW)
21:10   Gaptain Gap  (TW)
22:00  GGBrotherz 把妹哥 (TW)
22:50  Open Sesame  (TW)

Hi-Fi 舞台 (Higher Field)

13:40  Luser 滷舌 (TW)
14:30  STD269  (TW)
15:20  Rushing Sloth 匆忙樹懶 (TW)
16:10  Killpill 追殺皮爾 (TW)
17:00  YELLOW  (TW)
17:50  fu-chuan group 福川組 (TW)
18:40  Crocodile Fatality 鱷魚必殺技 (TW)
19:30  Iron Punch 鐵擊 (TW)
20:20  Jindowin 筋斗雲樂團 (TW)
21:10  THE GAME SHOP  (JP)
22:00  OVDS  (TW)
22:50  Nuclear Fish Market 輻射魚市 (TW)

Lo-Fi 舞台 (Lower Field)

12:00  Radicalism RCM激進主義 (TW)
12:50  Rebel Slaves 蚋蓓死淚 (TW)
13:40  Popscandy 跳跳糖 (TW)
14:30  The Harbour Plan 海港計劃 (TW)
15:20  JDCM 江東成名 (TW)
16:10  AIYO BAND 哎呦樂團 (TW)
17:00  Minors 半成年 (TW)
17:50  Chronic Suffocation 習慣性窒息 (TW)
18:40  Ang 洪詮翔 (TW)
19:30  FX4 放乘肆 (MY)
20:20  Neon Bloom  (CA)
21:10  HARVEST  (JP)
22:00  Bad to the Bone 壞透樂團 (TW)
22:50  Catalyser  (MO)

MONO舞台 (Mossy Nook)

12:50  Pehthiha 白鐵仔 (TW)
14:30  PhiloSophia 愛 哲學 (TW)
15:20  Ship of Fools 愚人船 (TW)
16:10  HormoneBoys 荷爾蒙少年 (TW)
17:00  Who Cares 胡凱兒 (TW)
17:50  Our home is no Elec 家裡沒電 (TW)
18:40  IRON HORN 宋德鶴 (TW)
19:30  gentlesquid 烏賊紳士 (TW)
20:20  Burning Beak  (TW)
22:00  kokkei no door 滑稽のドア (JP)
22:50  Open Heart  (TW)

Stereo舞台 (DJ/Accoustic lakeside)

11:00  Radio Rose  (TW)
12:50  Dj moaner  (TW)
14:30  Jin  (TW)
16:10  Jezz BOLD  (TW)
17:50  Fatty&Dashu (TW)
18:40  PAV, SHOKO-BONS  (JP)
19:30  IAN  (TW)
20:20  P.C.B 理化兄弟 (TW)
21:10  WIldcat Tex  (TW)
22:00  DJ B.O  (TW)
22:50  Jack Davis  (TW)

 

 

Day 2 (4/6)

AUX 舞台  (Buffalo 'Ox' Pub)

11:00  Emerald Eyes 翡翠之眼 (TW)
12:00  ShoeLace 鞋帶 (TW)
12:50  Ching Yuan Wu with curry band 吳青原和一切從咖哩開始樂團 (TW)
13:40  Flowers Blooming in Winter 暖冬花 (TW)
14:30  Cliff 克里夫 (TW)
15:20  Cold Cream  (TW)
16:10  Plan-D  (TW)
17:00  Matter Of Life 生活要事 (TW)
20:20  Glow and the forest  (JP)
21:10   The Zero Filters  (UK)
22:50  Point 22  (TW)

Hi-Fi 舞台 (Higher Field)

12:50  Rough Project 粗糙計畫 (TW)
13:40  Nameless 內姆莉絲 (TW)
14:30  Bento Band  (TW)
15:20  Klis 克里斯 (TW)
16:10  Kids Of Rock 孩在搖滾 (TW)
17:00  SellMine 爽嗎 (TW)
17:50  Zangief 桑吉爾夫 (TW)
18:40  Orchid Sword 蘭花刀 (TW)
19:30  Aurora  (UK)
20:20  KAMITSUKI  (JP)
21:10  Second Wave 二手菸 (TW)
22:00  Way of Puzzle 謎路人 (TW)
22:50  Void in Time  (TW)

Lo-Fi 舞台 (Lower Field)

11:00  MAFANA  (TW)
12:00  Control T  (TW)
12:50  BlackGreen 怖雷閣林  (TW)
13:40  OUO 沃 (TW)
14:30  The Fairies  (TW)
15:20  Siau-lu Kala 少女卡拉 siàu-lúから (TW)
16:10  Kozyy  (MY)
17:00  Ferdinand Choi X Wonder Band 青原 X Wonder Band (MO)
17:50  Crockers 鱷魚樂團 (TW)
18:40  No Gimmick Classics  (JP)
19:30  NOTHING TO DECLARE  (JP)
20:20  Ape Apocalypse! 末日之猩 (TW)
21:10  Skaraoke 司卡啦OK大樂隊 (TW)
22:00  Digda  (JP)
22:50  Thank You For Getting Lung Cancer. 謝謝你得 肺癌。 (TW)

MONO 舞台 (Mossy Nook)

14:30  Unspoken rules 潛規則 (TW)
16:10  Sense of feeling 一種心情 (TW)
17:00  Brutal Shark 布魯托 嚇克 (TW)
17:50  小case  (TW)
18:40  Moonscent 月香 (KR)
19:30  True&Love 丘與樂 (TW)
20:20  OTONANA Trio  (JP)
21:10  Moss  (TW)
22:00  The ShapeMaster  (TW)
22:50  Oversleep Excuse  (JP)

Stereo 舞台 (DJ/Accoustic)

12:00  Miiko_G  (TW)
13:40  Markku Arimo  (TW)
15:20  Jimima&Sean (Manmanlai) 慢慢來 (TW)
17:00  Andrew Tyrone Rodgers  (JP)
17:50  MADZINE  (TW)
18:40  Drinn  (TW)
19:30  alaska highway50 阿拉斯加高速公路50 (JP)
20:20  HARUNEMURI 春ねむり (JP)
20:20  Truth Gap  (TW)
21:10  Yo Hey LI  (UK)
22:00  KITrust  (TW)
22:50  Space Out  (TW)

 

Day 3 (4/7)

Aux 舞台 (Buffalo 'Ox' Pub)

12:00  Captain Ordinary 普通隊長  (TW)
12:50  WHY band WHY樂團 (TW)
14:30  Banyan Gang 榕幫 (TW)
15:20  Swill 餿水樂團 (TW)
16:10  Bacon Slap! 培根巴掌! (TW)
17:50  Hank 林耕禾 (TW)
18:40  LIBEREAL  (JP)
19:30  hooch  (JP)
20:20  D_29  (JP)
21:10  tricondor  (JP)
22:00  Amuse 遊樂 (TW)
22:50  Pink Beer 粉紅啤酒 (TW)

Hi-Fi 舞台 (Higher Field)

13:40  Landman 殘橋仔 (TW)
16:10  land of mess 混亂之島 (TW)
17:00  Spirit Factory  (TW)
17:50  Before After  (TW)
18:40  Silphidae 塟 (TW)
19:30  Go Go Machine Orchestra  (TW)
20:20  Malissa  (JP)
21:10  ET - KING  (JP)
22:00  Lyrick Town  (JP)

Lo-Fi 舞台 (Lower Field)

11:00  Road to 80's 八零之路 (TW)
12:00  YOKOYURE  (JP)
12:50  Old Slut Distortion 老破麻樂團 (TW)
13:40  Wish 麥克微醺 (TW)
14:30  Alisinngai 阿修 (TW)
15:20  WaLy  (TW)
16:10  STAYPULLER  (KR)
17:00  The Octopuss*  (TH)
17:50  Social Man  (JP)
18:40  Gap in Consciousness  (TW)
19:30  GOOFY KINGLETS  (JP)
20:20  88balaz 八十八顆芭樂籽 (TW)
21:10  JUICY LERO LERO  (JP)
22:00  The Combobulators 幹杯不累 (TW)
22:50  Bentham  (JP)

MONO舞台 (Mossy Nook)

14:30  Talking Without Sense 低水平 (TW)
15:20  The Last Train 尾班車 (HK)
16:10  TU EGO FUN PAN  (TW)
17:00  Islanders 島嶼 (TW)
17:50  FIFTH-NEWHEAVY  (JP)
18:40  Yellow hippy 黃嬉皮 (TW)
19:30  Head Composer 頭部組成者 (TW)
20:20  DR.EGGS  (HK)
21:10  LovelyLovely  (JP)
22:00  Twangover  (TW)
22:50  DaimonOrchestra  (JP)

Stereo 舞台 (DJ/Accoustic)

11:00  Planetary Peace  (TW)
12:00  Meiting 黃美婷 SG
12:50  Kiju  (KR)
13:40  DeeJay Slenda  (TW)
14:30  Oli  (TW)
15:20  上侑(inoue yu)  (JP)
16:10  AQUBEE  (JP)
17:00  nzen7  (TW)
17:50  Sha Dra  (TW)
19:30  DJ LCD & DJ Soundsystem  (SA)
21:10  James Ho  (TW)
22:00  kuchi kuchi (kazuya tanaka +atushi kawai)  (JP)
22:50  Truth Gap  (TW)

 

Disclaimer: 本公司有權更改活動演出內容, 以官網公告為主。Schedule subject to change or cancelation without notice.

 

 
Site Map Puzzle.jpg